Jim Whitney Economics 250

Homework exercises #12: KEY

Due: __________________________

Circle section: 12:50 / 1:55

Name: ______________________________
     
1. Suppose that animated films are produced with the following production function:
        Q = K·L where Q = output, K = quantity of capital, L = quantity of labor.
a. What is the exact (point estimate) formula for the marginal rate of technical substitution (MRTS) for this production function?
    MRTS = K/L.
b. Suppose the firm wants to produce 12 animated films (Q=12). Complete columns 3 and 4 of the table below:
1 2 3 4 5 6 7
Input
combination
L K MRTS TC PL/PK MRTS vs. PL/PK
(>, <, =)
a 1 12 12 5100 .75 >
b 2 6 3 3000 .75 >
c 3 4 1.33 2500 .75 >
d 4 3 .75 2400 .75 =
e 5 2.4 .48 2460 .75 <
f 6 2 .33 2600 .75 <
c. Plot the firm's isoquant for Q=12. Put labor (L) on the horizontal axis.
    See diagram (only the isoquant for now).
ps3k9_f1.gif (4949 bytes)
d. Now suppose that the price of labor (PL) = $300 and the price of capital (PK) = $400. Complete the rest of the table above.
    See table above.
e. Which input combination satisfies the firm's tangency condition for producing 12 animated films? How did you decide? Does that combination minimize the firm's total cost of producing 12 animated films?
    Bundle d satisfies T.C.
    MRTS = PL/PK.
    That bundle does give lowest TC (2400)

 

f. In your diagram from part c, plot the firm's isocost lines for input combinations b, d, and f, and indicate in your diagram how MRTS compares to PL/PK at each point.
    See diagram: (1) isocost lines for input combinations b, d, and f, and (2) MRTS vs. PL/PK at each point.
   Answer key checklist: Are all your total cost lines parallel? Is TCd tangent to Q=12? Did you draw TCb>TCf>TCd?
whitespace.gif (816 bytes)

 

2.

Suppose that a rice farmer uses the following combination of resources to produce 80,000 pounds of rice:
   
Input Current quantity
of input
Price per unit
of input
Marginal product
(pounds of rice)
Labor 2000 hours $10 20
Water 100 acre-feet $20 40
Land 40 acres $600 1,500
  For each of the following two time horizons, indicate whether you think the farmer is minimizing the cost of producing 80,000 pounds of rice. If so, explain why. If not, explain why not, and indicate the direction of a cost-reducing input adjustment:
 

a.

In the short run, when the farmer can vary only labor and water.
    Yes, in the SR. See rows 1-3 in the table below.
    Option 1: Lowest MC Option 2: LCC: highest MP per dollar
1

SR:

Equally low MC using either input Equally high extra Q per $ using either input
2 Labor $10/20 = $.50 per pound using labor 20/$10 = 2 extra pounds per $ of extra labor
3 Water $20/40 = $.50 per pound using water 40/$20 = 2 extra pounds per $ of extra water
4   LR: Lowest MC using land Highest extra Q per $ using land
5 Land

$600/1500 = $0.40 per pound using land

1500/$600 = 2.5 extra pounds per $ of extra land

 

 

b.

In the long run, when the farmer can vary all three inputs.
    No, not in the LR. See the table above. The farmer should increase use of land and decrease the use of labor and water to reduce costs.
   Answer key checklist: (1) Did you substitute land for labor and water? You shouldn't just recommend increasing land; you should also recommend decreasing labor and water. (2) For the lowest MC approach, were you careful with your phrasing? For example, you should not say "the MC of land is the lowest"; you should say, "the marginal cost (of output) is lowest by using more land instead of water or labor." The farmer is producing rice, not land.
   
 
3. Suppose that the following production function can be used to produce gadgets:
            Q = 10K2L3
The cost of capital (K) is $10 and the wage is $30.
a. What is the minimum cost of producing 1,280 gadgets? (See Solving cost minization problems worksheet.)

(1) MRTS = (3/2)·(K/L); PL/PK = 30/10 =3. So tc: (3/2)·(K/L) = 3
(2) Rearranging (1): K=2L
(3) Substituting into output constraint: 1280 = 10(2L)2L3; 1280 = 40L5  => L = 321/5  = 2
(4) Substituting for L in (2): K=2L = 4
(5) TC = ($30)(2) + ($10)(4) = $100

 

 

b. Based on your answer to a, what is the maximum output which can be produced for $100? Explain briefly.
    max.Q with $100? 1280. Solution to part a is already an isoquant/isocost tangency
       => highest Q, given TC, or lowest TC, given Q.