ISCM World Music Days 2001 in Yokohama

notes

s***=selected by Jury (entry from sections/associate members)/19 works

i***=selected by Jury (individual entry)/24 works

s**=selected by Artistic Committee (entry from sections/associate members)/6 works

i**=selected by Artistic Committee (individual entry)/1 work

s*=work of Solo Pieces Exhibition (entry from member section)/19 works

a*=nominated by Artistic Committee/4 works

n***=exhibited from Japanese section #/19 works

j**=work of Jury/6 works

p**=recommended and commissioned by the sponsor/7 works

p*=recommended by the performer/4 works

n**=work of the active Japanese composers for ISCM in the past #/4 works

t*=Japanese traditional music/1 work

n*=work for JSCM festival concerts #/19 works

total 133 works

# = correspond to contents of JSCM annual concerts




This program is the result of total arrangement under mature consideration with various factors; the result of the Jury selections, equality of all member sections and associate members of ISCM, inclusion of JSCM annual concert serieses and special program "Children's Future 2001", furthermore instrumentations and durations of the works, requests from sponsors and etc. The grounds of selections are written above. Finally the following seven works from the Jury selection were not nominated for the program of WMD2001.

s*** Johannes SCHÖLLHORN [Germany] : Tienyo

s*** Robert HP PLATZ [Germany] Up down strange charm (strange charm)

s*** Richard BARRETT [UK] : Trawl

i*** Masakazu NATSUDA [Japan] : West, or Evening Song in Autumn

i*** Kazuhiko SUZUKI [Japan] : hinge

i*** Karen TANAKA [Japan] : Frozen Horizon

s*** Theodor GRIGORIU [Romania] : Quatuor No.2

Kunitaka KOKAJI (Japan)
Artistic Director of WMD2001 in Yokohama




October

10

2001

SUN

MON

TUE

WED

THU

FRI

SAT

30

1

2

3

Registration
(1)
Chamber Music I
(2)
Org. & Wind-Orch.
Welcome Party

4

ISCM Session I
(3)
Chamber Music II
(4)JSCM Award
(5)JSCM Concert I

5

ISCM Session II
(6)
Lecture & Tape Works
(7) Computer Music
(8) Orchestra I

6

ISCM Session III
(9) Piano Festa
(10) Chamber Music III
(11) "Children's Future 2001" Symposium
(12)
JSCM Concert II
Cocktail Party

7

ISCM Session IV
(13)Contrabass Festa
(14)
"Children's Future 2001" Concert I
(15)Japanese Traditional Instruments Works

8

Workshop for "Children's Future 2001"
(16)String-Orch.
(17)
"Children's Future 2001" Concert II
(18)Chamber Music IV

9

ISCM Session V
(19)
Electone Festa
(20)
Orchestra II

10

ISCM Session VI
(21)
Chamber Music V
(22)Solo Pieces
(23)
Chamber Orch.
Farewell Part

11

12

13



ENTRANCE FEE

event No. (5), (12): 3,000JPY

event No. (2), (8), (10), (16), (18), (20), (23): 2,000JPY (all reserved seats)

event No. (1), (3), (4), (7), (9), (13), (15), (19), (21), (22): 2,000JPY

event No. (14): 1,000JPY/under high-school s tudent 500JPY (all reserved seats)

event No. (17): 1,000JPY/under high-school student 500JPY

event No. (6), (11): 500JPY (on the day sale only)

Festival Pass (1) - (23): 12,000JPY



Octber 3rd (WED)

Opening Day

Registration

10:00~18:00 The Pan Pacific Hotel Yokohama





(1)

<< Chamber Music I >>
Hiroshi KOIZUMI & Ensemble NOMAD "Welcome Concert"

14:00~ Small Hall


n** Yoritsune MATSUDAIRA [Japan] : SOMAKUSHA

i** Sue Ya WANG [China-Taiwan] : Huei gien go -Firefly-

s** Salvador TORRE [Mexico] : Obsidian Mirror

i*** Olli KORTEKANGAS [Finland] : Arabesken der Nacht

s*** Ivan MADARASZ [Hungary] : Embroidered Sounds (Himzett Hangok)

s*** Jun YAMAGUCHI [Japan] : A Garden with Turning Breezes No.1

Conductor/Guitar: Norio SATOH





(2)

<< Organ & Wind-Orchestra >>

18:00~ Main Hall


PART I "Spark between Tradition and Innovation"

t* Japanese Traditional Music : Tsuru no Sugomori

j** Jo KONDOH [Japan] : Novitas Mundi

a* John CAGE [USA] : Ryoanji

s*** Victor REBULLIDA [Spain] : Oceanica

a* Masataka MATSUO [Japan] : Sound Sound III

i*** David VAYO [USA] : Prayer: In Memoriam Olivier Messiaen


Shakuhachi: Kihu MITSUHASHI, Sho: Naoyuki MANABE
Contrabass: Keizo MIZOIRI, Percussion: Momoko KAMIYA
Hichiriki: Yumiko MIZOIRI etc.


PART II "Festa for Wind Orchestra"
Senzoku Gakuen College of Music Symphonic Wind Orchestra

s*** Laszlo SARY [Hungary] : In memoriam I. Stravinsky

i*** Kunitaka KOKAJI [Japan] : Polkas, Tangos for Brassband

p* Ottorino RESPIGHI/Genba FUJITA [Italy] : Pini di Roma


Conductor: Yoshitomo KAWACHI





Welcome Party (registered only)

20:30~ The Pan Pacific Hotel Yokohama



Octber 4th (THU)

Japan Day



ISCM General Assembly Session I

9:15~13:45 Conference Room on 6th Floor





(3)

<< Chamber Music II >>
Ensemble d'Ame "Sunshine Concert"

14:00~ Small Hall


j** Yori-Aki MATSUDAIRA [Japan] : GALA

j** Ichiro NODAIRA [Japan] : Interlude No.1 & No.2

j** Toshi ICHIYANAGI [Japan] : Interrelation

j** Joji YUASA [Japan] : My Blue Sky III

n** Toshiro MAYUZUMI [Japan] : BUNRAKU

n*** Taizo HIDA [Japan] : La mer set proche





(4)

<< JSCM Composer's Award >>
Concert of JSCM Composer's Award "New Horizon for Duo"

16:30~ Rehearsal Room

n* undecided about 4 pieces





(5)

<< JSCM Member's Concert I >>
Concert of JSCM Members "INDEPENDENT"

19:00~ Small Hall

n* undecided about 7 pieces



Octber 5th (FRI)

Erectronic Day



ISCM General Assembly Session II

9:15~12:30 Conference Room on 6th Floor





(6)

<< Lecture & Tape Works >>

13:30~ Reception Room


n** Toru TAKEMITSU [Japan] : (undecided)

n*** Mikako MIZUNO [Japan] : Die Doppelwendeltreppe

s*** Jorge ANTUNES [Brazil] : Hombres Tristes y Sin Titulo Rodeados de Pajaros en Noche Amarilla, Violeta y Naranja


Lecture

Theme: the future of music rights

Lecturer:David Francis (from the Performing Right Society in Britain)





(7)

<< Computer Music >>
"Electro-acoustic Concert"

16:30~ Small Hall

Collaborated by Kunitachi College of Music Department of Music Design, Prof.Takayuki RAI


s*** Lubomir MITZEV [Bulgaria] : Kaleidoscope

i*** Uljas PULKKIS [Finland] : Music for Clarinet and Doublebass

s*** Miguel AZGUIME [Portugal] : De l'Etant Qui le Nie (?)

a* Takayuki RAI [Japan] : Mirage

i*** Kaija SAARIAHO [Finland] : Lonh

s*** Pedro AMARAL [Portugal] : Transmutations





(8)

<< Orchestra I >>
Tokyo Philharmonic Orchestra "Evening Concert"

19:00~ Main Hall


i*** James TENNEY [USA/Canada] : Diapason

s*** Doina ROTARU [Rumania] : Umbre (Shadows)

n*** Naoko KACHI [Japan] : The landscape of clouds ~for Orchestra~

s*** Jukka TIENSUU [Finland] : Alma III "Soma"


Conductor:
Kazuhiko KOMATSU, Viola: Yayoi HASEGAWA
Percussion:
Yasunori YAMAGUSHI, Sumire YOSHIHARA



Octber 6th (SAT)

Future Day



ISCM General Assembly Session III

9:15~11:15 Conference Room on 6th Floor





(9)

<< Piano Festa >>

11:30~ Small Hall


PART I Joint Recital by Kayako MATSUNAGA & Tatsuya HAYASHI

n*** Yoko KURIMOTO [Japan] : Sounds in Response

n*** Shigenobu NAKAMURA [Japan] : deja vu for piano

a* Zygmunt KRAUZE [Poland] : (undecided)

s*** Kevin VOLANS [South Africa] : Cicada


PART II Recital of Satoshi INAGAKI

i*** Helmut LACHENMANN [Germany] : Serynade

s*** Luke STONEHAM [UK] : Pour les cinq doigts

i*** Richard EMSLEY [UK] : For Piano 2

s*** Kyu Yung CHIN [Korea] : In The Orient





(10)

<< Chamber Music III >>
Art Respirant "Sunshine Concert" Special Present by Mirkk Art Forum

14:00~ Main Hall


n*** Nobukio NAKAMATA [Japan] : Einst dem Grau der Nacht enttaucht.....

i*** Boguslaw SCHAEFFER [Austria] : Seaharb

i*** Yoshifumi TANAKA [Japan] : PHI

s*** Pierre-Yves ARTAUD [France] : Chitra

s*** Cecilie ORE [Norway] : Nunquam Non

p** Thorsteinn HAUKSSON [Iceland] : (new piece)

p** Bent SØRENSEN [Denmark] : This Night of No Moon


Flute:
Pierre-Yves ARTAUD, Conductor: Akio YASURAOKA





(11)

<< "Children's Future 2001" Symposium >>
"Development of Creative Activity in School and Social Arts Education"

18:00~19:30 Reception Room





(12)

<< JSCM Member's Concert II >>
Concert for JSCM Members "INDEPENDENT"

18:30~ Small Hall

n* undecided about 8 pieces





Cocktail Party (registered only)

21:00~ Reception Room



Octber 7th (SUN)

Children's Day



ISCM General Assembly Session IV

9:15~11:15 Conference Room on 6th Floor.





(13)

<< Contrabass Festa >>
"Contrabass Festa" of Keizo MIZOIRI and his Colleagues

11:30~ Small Hall


n*** Satoshi SUZUKI [Japan] : Essay III

n*** Komei ITOH [Japan] : (new piece)

n*** Kazuko HAYAKAWA [Japan] : (new piece)

n*** Harue KUNIEDA [Japan] : (new piece)

i*** Hyunkyung LIM [Korea] : La Lenteur

s*** Hifumi SHIMOYAMA [Japan] : Deep sound

s*** Roger TESSIER [France] : Scène V

i*** Bryn HARRISON [UK] : Sabdavidya


Contrabass:
Keizo MIZOIRI, etc.





(14)

<< "Children's Future 2001" Concert I >>
"Music Plaza Created with Everyone"

14:00~ Main Hall


Producer:
Katsuhiro TSUBONOU, Music Director: Yukiko TSUBONOU
Recorder: Toshiya SUZUKI
Performer: a large number of School Children in Yokohama etc.





(15)

<< Japanese Traditional Instruments Works >>
"Japanese Traditional Instrument Flutter to the Worldwide"

19:00~ Small Hall


n*** Ayako MURAKUMO [Japan] : Toward my wishes

i*** Peter GAHN [Germany] : Reading Unicorn Skulls -The Town (Engraved Dreams)

n*** Michiharu MATSUNAGA [Japan] : Time of Winds, The Interval of Strings

i*** Chaya CZERNOWIN [Israel] : Die Kreuzung

n** Yoshiroh IRINO [Japan] : Duo Concertante for Shakuhachi &Koto

p* Makoto MOROI [Japan] : Five Pieces for Shakuhachi Chikurai


Shakuhachi:
Kifu MITSUHASHI, Koto/20-gen: Nanae YOSHIMURA



Octber 8th (MON)

Workshop Day



Workshop for "Children's Future 2001"

(join with registered composers of WMD2001)

10:00~12:00 Small Hall





(16)

<< String-Orchestra >>
Phonosphere Musicale String Ensemble "Sunshine Concert"

13:00~ Main Hall


n*** Shoko NATSUDA [Japan] : Ballade II (Inori) Ballade III (Mai)

i*** Massimo BIASIONI [Italy] : ...di rimembranti raggi lunari

n*** Noriko HISADA [Japan] : PURSUIT

i*** Thoma SIMAKU [Albania] : Plenilunio

i*** Harue KONDOH [Japan] : Aria


Conductor:
Masataka MATSUO, Shakuhachi: Kifu MITSUHASHI





(17)

<< "Children's Future 2001" Concert II >>
"Workshop Concert"

16:00~ Small Hall


Producer:
Katsuhiro TSUBONOU, Music Director: Yukiko TSUBONOU
Shamisen: Akiko NISHIGATA
Japanese Instruments: Institute of Japanese Traditional Music
Performer: a large number of School Children in Yokohama etc.





(18)

<< Chamber Music IV >>
The Barton Workshop (from The Netherlands) "Evening Concert"

19:00~ Main Hall


p* Frank DENVER [The Netherlands] : (underided)

s** Martin MAREK [Czech.] : Voce taciturna

s** Mikael EDLUND [Sweden] : Solo for Violin

n*** Norio FUKUSHI [Japan] : (new piece)

p* James FULKERSON [The Netherlands] : (piece)

i*** Satoshi MINAMI [Japan] : OBI/Che ti gira?

s** Ricardo NILLNI [Argentina] : Twist



Octber 9th (TUE)

Festa Day



ISCM General Assembly Session V

10:00~13:00 Conference Room on 6th Floor





(19)

<< Electone Festa >>
"Electone Festa" Collaborated with YAMAHA Electronic Instrument Section

16:30~ Small Hall


n*** Tomoko KUSUNOKI [Japan] : Wandering Fugue

p** Peter HOCH [Germany] : From HAIKU

p** Hau Man LO [China-Hong Kong] : (new piece)

p** Hwang Long PAN [China-Taiwan] : (new piece)

p** June Hee LIM [Korea] : (new piece)

p** Masakazu NATSUDA [Japan] : Gamelaphony/Duo

p** Richard Grayson [USA] : (new piece)





(20)

<< Orchestra II >>
Toho Gakuen University Orchestra "Evening Concert"

19:00~ Main Hall


s*** Milko KELEMEN [Croatia] : Delicate Clusters

n*** Akira KOBAYASHI [Japan] : Crystallization for Harp-solo and Orchestra

i*** Gilles TREMBLAY [Canada] : Traversée

i*** Atsuhiko GONDAI [Japan] : Father Forgive ~The litany of Reconciliation~ + in Paradisum


Conductor:
Kazufumi YAMASHITA, Harp: Ayako SHINOZAKI
Flute: Takahide TANAKA, Narrator: Orren TANABE



Octber 10th (WED)

Final Climax



ISCM General Assembly Session VI

9:15~12:15 Conference Room on 6th Floor.





(21)

<< Chamber Music V >>
Quartet Excelsior "Sunshine Concert"

13:00~ Small Hall


s*** Hiroyuki YAMAMOTO [Japan] : Eve

s*** Oscar CARMONA [Chile] : Cuarteto de cuerdas

i*** Juan CAMPOVERDE Q. [Ecuador] : Torus

n*** Katsuhiro OGURI [Japan] : Responsorium

s*** Franz Martin OLBRISCH [Germany] : Ein Quadratmeter Schwärze





(22)

<< Solo Pieces Exhibition >>

16:00~ Small Hall


s* Carlos Javier Levin ECHEVERRI [Uruguay] : Pieza en cuatro

s* Bart VANHECKE [Belgium] : Les racines du monde

s* Christina Viola OOREBEEK [The Netherlands] : Tremors and Quakes

s* Seoirse BODLEY [Ireland] : A Walk to the Post Office

s* Wing Wah CHAN [China-Hong-Kong] : TIMER for piano

s* Karmella TSEPKOLENKO [Ukraine] : Solo -solissimo for violin

s* Menachem ZUR [Israel] : CADENZA for Violin solo

s* Ghenadie CIOBANU [Moldova] : From Songs and Dances of Melancholic Moon

s* RenEHEMMER [Luxemburg] : Solitaire pour violoncelle

s* Mathias STEINAUER [Switzerland] : Phantasos

s* Lojze LEBIC [Slovenija] : From near-by and far away for recorders

s* Vyacheslav KOUZNETSOV [Belarus] : Ritualis per trombone sole

s* Rashid KALIMOULLIN [Tatarstan] : Fantasie for oboe solo

s* Dusan BOGDANOVIC [Yugoslavia] : lento toccata

s* Vytautas GERMANAVICIUS [Lithuania] : EOS for tuba solo

s* [Australia] : (waiting)

s* [Slovakia] : (waiting)

s* [Venezuela] : (waiting)

s* [Austria] : (waiting)

p* In Ho PARK [Korea] : Gestalten 4 (Trio)





(23)

<< Chamber Orchestra >>
"Final Concert" of Contemporary Music Ensemble Tokyo COmeT

19:00~ Main Hall


j** Makoto SHINOHARA [Japan] : Kyu Dou A/Shakuhachi solo

i*** Jonathan HARVEY [UK] : Wheel of Emptiness

s*** Paul STEENHUISEN [Canada] : Bread

n*** Toshiya WATANABE [Japan] : Echoing

i*** John PALMER [UK] : Koan


Conductor:
Kunitaka KOKAJI, Shakuhachi: Teruhisa FUKUDA





Farewell Party (registered only)

21:00~ The Pan Pacific Hotel Yokohama







Satellite Information


The 29th General Assembly and International Symposium of the International Music Council (IMC)

term: September 28th~October 2nd, 2001
place: Tokyo Geijutsu Gekijo (Tokyo Metropolitan Art Space)



YOKOHAMA 2001 "MEGA-WAVE-Towards a New Synthesis"

(International Triennale of Contemporary Art)

term: September 2nd~November 11th, 2001
place: Pacifico Yokohama, Red Brick Warehouse, etc.



YOKOHAMA JAZZ PROMENADE 2001

term: October 6th and 7th, 2001
place: several places in Yokohama City (Queen¹s Square, etc.)



Tokyo Philharmonic Asian & Pan-Pacific Composers Series IV

(co-operation: JSCM)

World Premiere of "The Anthems for the New Century"

built by eight movements written by eight composers;
Masataka MATSUO (Japan), Kyu Yung CHIN (Korea), Diego LUZURIAGA (Ecuador),
Julian YU (Australia), Zhou LONG (China), Lance HULME (USA),
Chinary UNG (Cambodia), Ignacio BACA-LOBERA (Mexico)

term: October 19th, 2001
place: Tokyo Opera City Concert Hall